21.3 C
Brno
Neděle, 8 září, 2024
- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůFinanceInovační výkonnost Evropské unie vzrostla o deset procent.

Inovační výkonnost Evropské unie vzrostla o deset procent.

Slovensko je v roce 2022 pátým nejslabším inovátorem v 27-členné EU. Vyplývá to z Evropské hodnotící tabulky inovací za rok 2022, kterou ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise.

Informuje o tom zpravodaj TASR.

Zelené inovace
Z tohoto žebříčku vyplývá, že inovační výkonnost EU od roku 2015 vzrostla přibližně o 10 %. Ve srovnání s rokem 2021 se inovační výkonnost zlepšila v 19 členských státech a v osmi se snížila.

Ve srovnání s průměrem EU mají globální konkurenti jako Austrálie, Kanada, Korejská republika a Spojené státy i nadále výkonnostní výhodu. Přesto EU překonala svůj výkonnostní rozdíl ve srovnání s těmito zeměmi a od roku 2021 překonala Japonsko.

Eurokomisařka pro inovace Marija Gabrielová v této souvislosti uvedla, že přes program Horizont Evropa Unie podporuje špičkové výzkumníky a inovátory při prosazování systémových změn potřebných k zajištění zelené, zdravé a odolné Evropy.

„Evropská hodnotící tabulka inovací dokazuje důležitost vytvoření celoevropského inovačního ekosystému. Nedávno přijatá Nová evropská inovační agenda postaví Evropu do čela nové vlny technologických inovací a zajistí, aby se inovace dostaly do všech regionů Evropy včetně venkovských oblastí,“ vzkázala .

EU se netají, že chce být technologickým a komerčním lídrem ve strategických oblastech, jako je vesmír, obrana, zelený vodík, baterie, nové kvantové čipy a vysoce výkonná výpočetní technika, což se má přetavit i do tvorby kvalitních pracovních míst v Evropě.

Čtyři výkony
Na základě výsledků se členské státy EU rozdělují do čtyř výkonnostních skupin – inovační lídři (výkon nad 125 % průměru EU), silní inovátoři (100 % až 125 %), mírní inovátoři (70 % až 100 %) a noví inovátoři (pod 70 %) ).

Švédsko je i letos nejlepším inovátorem v EU, do první skupiny patří i Finsko, Dánsko, Nizozemsko a Belgie. Ve druhé skupině „silných“ inovátorů, se ocitly Irsko, Lucembursko, Rakousko, Německo, Kypr a Francie. Pod průměrem EU, ve skupině mírných inovátorů jsou Estonsko, Slovinsko, Česko, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Malta, Litva a Řecko.

V poslední, sedmičlenné skupině nových inovátorů jsou Maďarsko, Chorvatsko, Slovensko, Polsko, Lotyšsko a celkový žebříček uzavírají Bulharsko a Rumunsko.

V porovnání s loňskem tři země změnily své výkonnostní skupiny – Nizozemsko se stalo lídrem v oblasti inovací, Kypr silným inovátorem a Estonsko mírným inovátorem.

Komise konstatovala, že propast mezi zeměmi EU v oblasti inovací přetrvává. Výkonnostní skupiny mají tendenci být geograficky soustředěny, lídři v oblasti inovací a nejsilnější inovátoři se nacházejí na severu a západě Evropy a většina mírných a nových inovátorů v jižní a východní Evropě.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek