25.1 C
Brno
Čtvrtek, 18 července, 2024
- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyJaká pokuta vám hrozí za jízdu s prošlou dálniční známkou?

Jaká pokuta vám hrozí za jízdu s prošlou dálniční známkou?

Elektronická dálniční známka usnadňuje práci nejen motoristům, ale i policejním hlídkám. Chcete-li se vyhnout potížím, raději kontrolujte platnost své známky. Jak na to?

Minuta práce vám může ušetřit desítky tisíc

Pořídili jste si před nějakým časem dálniční známku a nejste si jistí, jestli stále platí? Pak raději zapomeňte na jízdu po zpoplatněných úsecích. Nejdříve si ověřte platnost dálniční známky. Jak?

  • Rozklikněte si webové stránky odborníků z czdalnice.cz pod výše vloženým odkazem.
  • V kolonce „Ověření platnosti“ zadejte stát registrace vozidla a jeho SPZ.
  • Ihned zjistíte, jestli je vaše dálniční známka platná, případně do kdy.

Neriskujte vysokou pokutu

Chybí vám dálniční známka 2024? Pokud vás při jízdě po zpoplatněných úsecích chytí hlídka, vykoledujete si pokutu ve výši až 20 000 Kč.

V dnešní době používá Policie ČR a Celní správa ČR šikovné kamery s umělou inteligencí. Ty dokážou samy od sebe snímat SPZ jedoucích vozidel a porovnávat získané výsledky s online databází. Není-li něco v pořádku, okamžitě upozorní aktivní hlídku.

Kdo nemusí mít dálniční známku?

Někteří motoristé nemusí vlastnit dálniční známku. Takovému stavu se říká osvobození od časového poplatku za užití dálnic. Tuto výhodu si užijí:

  • Majitelé ekologických vozidel, která vypouští méně než 50 gramů oxidu uhličitého na 1 kilometr jízdy. Bavíme se o elektrických, vodíkových a hybridních vozech.
  • Zdravotně postižené osoby s průkazem ZTP, případně ZTP/P. V některých případech se úleva vztahuje i na jejich opatrovníky.
  • Provozovatelé registrovaných veteránů. Vaše auto však musí být registrované na příslušném úřadě.

Pokusíte-li se neoprávněně zneužít status osvobození od časového poplatku za užití dálnic, hrozí vám vysoká pokuta ve výši až 100 000 Kč.   

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek