3.1 C
Brno
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůPro ženyKdyž pleť potřebuje pomoc, poproste o ni přírodu

Když pleť potřebuje pomoc, poproste o ni přírodu

O příznivých účincích léčivých rostlin na lidský organismus věděli lidé už před více než třemi tisíci lety v Číně i ve starověké Mezopotámii. Využívání účinných látek bylinek k léčbě nazýváme fytoterapie.

Nejde jen o bylinkové čaje, ale také o používání různých tinktur, olejů, balzámů, odvarů, koupelí, esencí a nejrůznějších aktivních látek, které se v bylinách a léčivých rostlinách nacházejí.

Pomocí fytoterapie si můžeme pomoci nejen při různých zdravotních problémech. Bylinky lze zakomponovat také do každodenní rutinní péče o tělo a vlasy.

Aktivní látky bylinek
Za své příznivé účinky na náš organismus vděčí bylinky aktivním látkám, které obsahují. Nejznámější jsou éterické oleje nebo silice, které si uchovávají charakteristickou vůni rostlinky.

Je to její esence, výtažek, který se snadno beze zbytku odpařuje. K její výrobě se využívají různé části rostlin, ať už sušené nebo čerstvé včetně květu, listů, kůry, kořenů, plodů nebo semen.

Získávají se destilací, lisováním nebo vyvařováním rostlinné masy. Éterické oleje mají široké uplatnění, používají se jako přísada do koupelí, masážních olejů, k provonění místnosti.

Téměř v každé rostlině se nacházejí třísloviny. Najdeme je nejčastěji v listech nebo v kůře, a jelikož jim dodávají nepříjemnou ostrou chuť, pasoucí zvířata se takovým rostlinám vyhýbají. Mají stahující účinky. Jsou účinné při podrážděné pokožce nebo při průjmu. Bohatý na třísloviny je například dub letní.

Dalšími léčivými složkami bylin jsou hořčiny, jejichž společným rysem je nahořklá chuť. Mají povzbuzující účinek, zvyšují vylučování žaludečních a žlučníkových šťáv, čímž podporují chuť k jídlu a trávení. Patří sem například pelyněk pravý. Některé léčivé byliny obsahují také množství minerálních látek, které pozitivně působí na fungování enzymů nebo nervového systému.

Vysoký obsah minerálů má kopřiva, která je výborným zdrojem železa, nebo pampeliška lékařská, ve které najdeme bohaté zásoby draslíku. Podobně je to s obsahem vitamínů.

Jsou důležité pro celkový lidský metabolismus a nejčastěji je najdeme v rostlinách. Vitamin A je například v pampelišce, B2 obsahuje šafrán, spoustu vitamínu E najdeme v potočnici lékařské.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek